Erdem Başçı açıklamalarda bulundu

2016-04-11 17:35:00

Dün itibariyle görevi son bulan Türkiye Cumhuriyet merkez bankası (TCMB) eski başkanı Erdem Başçı, sürdürdüğü yüksek faiz politikası sebebiyle geçmiş yıllarda hükümet tarafından sert eleştirilerin hedefi olmuştu. Erden Başçı'nın görevi dün itibariyle son buldu ve alınan bilgilere göre büyükelçi olarak hizmete devam edeceği öğrenildi. Erdem Başçı, yürüttüğü görev süresi boyunca Türkiye ekonomisinin mevcut gidişatını değerlendirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, TCMB 84. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, enflasyon, uygulanmakta olan para politikası, parasal göstergeler ve enflasyon ilişkisi ile dengelenme süreci ve büyüme gelişmelerine dair genel değerlendirmeyi içeren bir sunum yaptı.

Dış dengede önemli bir iyileşme sağlandığını belirten Başçı, "Enflasyonda başlayan düşüşün devam edeceği öngörülmektedir. Alınan önlemler ekonomimizin şoklara karşı dayanıklılığını artırmıştır. Açıklanan yapısal reformların uygulanması ile Türkiye'nin büyüme potansiyeli önemli ölçüde artabilecektir. Bu dört cümle, sunumun özeti aslında." dedi.

"Enflasyonla mücadelenin kolektif bir çaba gerektiriyor"

Başta kırmızı et fiyatları olmak üzere yıl içinde söz konusu komitenin önerisiyle ilgili bakanlıklarla bazı gıda ürünlerine yönelik tedbirler alındığını dile getiren Başçı, şöyle konuştu:

"Bu tedbirlerin enflasyon üzerindeki etkileri görülmeye başladı. Söz konusu öneriler gıda fiyatlarındaki oynaklığı önümüzdeki dönemde de azaltabilecektir. Hükümete Ocak 2016'da yazdığımız açık mektupta da belirttiğimiz gibi enflasyonla mücadelede elde ettiğimiz 10 yıllık tecrübe, bu mücadelenin kolektif bir çaba gerektirdiğini göstermiştir. Enflasyonun yüzde 5 hedefine kalıcı olarak indirilebilmesi için tüm kurumların son yıllarda gösterilen çabayı kararlı bir duruşla sürdürmesi önem taşımaktadır."

Son dönemde parasal gelişmedeki yavaşlamanın ekonomiye zarar vermediğini, aksine büyümeye olumlu yansıdığını ifade eden Başçı, "2016 yılının ülkemizin başta enflasyonda öngörülen düşüş olmak üzere tüm makro ekonomik hedeflerine ulaşmaya bir adım daha yaklaştığı bir yıl olması muhtemeldir." dedi.
Hakkımızda

Menkul.com bir Digital Trade A.Ş. markasıdır.

KAYDOL, HABERİN OLSUN
BİZİ İZLEYİN
İLETİŞİM
Telefon: +90 (212) 691-6426
Eposta: iletisim@menkul.com
Get it on Google Play