Borsada Para Kaybetme Riski Yüksek mi?

2016-04-28 13:20 Borsa 0 Yorum 1324 Okunma

Dünyada en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan borsada para kazanma ihtimali ne kadar yüksekse para kaybetme riski de o oranda yüksektir.


 

Risk de vardır borsa da ödül de. Fakat burada asıl önemli olan mevcut paramızı nasıl ve ne şekilde yönetebildiğimizdir.  


 

Öncelikle şunu çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Borsa işine girmeyi düşünüyorsanız kesinlikle bir ön araştırma yapmanız gerekmektedir. Borsada para kaybetmenin en büyük nedenlerinden biri çok fazla araştırma yapmadan işlem yapmaya çalışmak; kısaca bilgisizliktir.  


 

Bu piyasanın nasıl işlediğiyle ilgili herhangi bir bilgimiz yoksa bu alanda para kazanmak da çok fazla mümkün olmamaktadır. Çünkü borsada amaç, piyasanın o günkü işleyişine uygun en doğru kararları verip, doğru stratejiler uygulamak ve piyasa hareketlerini en doğru şekilde yorumlayıp alım ve satımlar yapmaktır.


 

Borsada para kaybetme riski yüksek olan en önemli durumlardan biri de tecrübemizin eksikliğidir. Bu tecrübeyi ise günümüzde mevcut olan sanal para uygulamaları ve demo hesapları ile kolaylıkla kazanabilmekteyiz.


 

Bu demo hesaplar ile hiçbir şekilde risk alma durumu ve kaybetme olasılığı yoktur. Bunun sonucunda ise neler yapmamız gerektiği ve izleyeceğimiz yollar hakkında ayrıntılı bilgiler öğrenmiş oluruz. Bu sayede kısa sürede bu alanda tecrübe sahibi olabilirsiniz. Daha sonra gerçek para ile emin adımlar atabilirsiniz.


 

Borsada para kaybedenlerin yapmış olduğu en büyük hatalarından biri ise aşırı hırs yapmalarıdır. Çok büyük paralar kazanmak uğruna dikkatsizce ve acele ile işlem yapmak bize kar yerine çok büyük zararlar getirebilmektedir.


 

Bu yüzden de eğer kayıplarımız varsa çok para kazanma uğruna aşırı beklenti içine girip arka arkaya işlem yapmak yerine bir süre ara vermemiz faydalı olacaktır. Çünkü bazen kısa vadede değil çok daha uzun vadede kazanabilirsiniz.


 

Borsada işlem yapmadan veya bir hisse senedini almadan önce mutlaka mali yapısı ile ilgili bir araştırma yapmamız gerekmektedir. Bu araştırma sonrası en iyi seçimi yapmamız olasıdır. Bir diğer kaybetme riskini en aza indirmenin yolu ise danışmanlık hizmeti almaktır.


 

Tüm bunları yaptığınız takdirde başarılı olmamanız düşük olasılık.

Hakkımızda

Menkul.com bir Digital Trade A.Ş. markasıdır.

KAYDOL, HABERİN OLSUN
BİZİ İZLEYİN
İLETİŞİM
Telefon: +90 (212) 691-6426
Eposta: iletisim@menkul.com
Get it on Google Play